Wzięli wszystko

NOWY PODZIAŁ W RADZIE MIEJSKIEJ


Nowym przewodniczącym Rady Miejskiej w Zbąszyniu został Stanisław Chlebowski (po lewej). W obradach uczestniczył też burmistrz elekt Leszek Leśny.

 


Blisko czterdziestu urzędników, nauczycieli, byłych radnych, sołtysów oraz innych mieszkańców gminy Zbąszyń przysłuchiwało się pierwszym obradom nowo wybranej Rady Miejskiej.


Dziewięć do sześciu. Tak wygląda podział mandatów w Radzie Miejskiej w Zbąszyniu. Większość stanowi grupa radnych ze Wspólnoty Samorządowej Ziemi Zbąszyńskiej oraz trzech startujących z komitetu odchodzącego burmistrza Rafała Suchorskiego.

Spółdzielcy odsunięci
Z komitetu "samorządowców" wywodzi się również nowy burmistrz Zbąszynia Leszek Leśny. W mniejszości są radni z KWW Wspólnota Spółdzielcza, do których przyłączył się Kazimierz Taberski z KWW Wsi i Miasta (komitet R. Suchorskiego). Tuż po wyborach była patowa sytuacja, ale szalę na korzyść Samorządowców przechyliło trzech radnych poprzedniego burmistrza. Za to jeden z nich - Marek Sołtysik ze Stefanowa otrzymał funkcję wiceprzewodniczącego rady. Podział w radzie uwidocznił się na samym początku obrad. Sześciu radnych ze Wspólnoty Spółdzielczej zostało odsuniętych od wszelkich znaczących funkcji w nowej radzie. Lider grupy Mirosław Skubiszyński bez skutku próbował zostać przewodniczącym, członkiem komisji rewizyjnej i budżetowej. Wcześniej upadł jego wniosek, by nie wybierać składów komisji już na pierwszej sesji. Radny proponował w nim wybór pięciu, zamiast dotychczasowych czterech komisji. Tym samym według projektu zmian radni mogliby zasiadać w trzech, a nie jak dotychczas w dwóch komisjach.
- Zmiany miały przyczynić się do skuteczniejszego pozyskania unijnych pieniędzy - wyjaśnia M. Skubiszyński
- To było sztandarowym hasłem kampanii nowego burmistrza i pozostałych komitetów wyborczych. Stąd byłem przekonany, że ten wniosek może zostać przyjęty.

Podziękował wybranym
Przewodniczącym rady został Stanisław Chlebowski, który uzyskał dziewięć głosów poparcia. Za M. Skubiszyńskim głosowało sześciu radnych. Nowy przewodniczący już wcześniej miał przygotowane przemówienie.

- Dziękuje za zaufanie jakim pani i panowie radni mnie obdarzyliście - powiedział po wyborze S. Chlebowski, choć w radzie są jeszcze trzy radne.

Skąd wiedział, że te osoby nie głosowały na niego, skoro wybory były tajne? Nauczeni poprzednimi niepowodzeniami "spółdzielcy" nie zgłosili już swego kandydata na wiceprzewodniczącego.

Napięta atmosfera
S. Chlebowski podczas odczytywania wyników jawnych głosowań z nazwiska wymieniał M. Skubiszyńskiego, który często głosował przeciw. Atmosfera na sali była napięta. Kazimierz Taberski popierający grupę spółdzielczą, wycofał się nawet z prac komisji skrutacyjnej. Nawet prośba opozycji o 10 minutową przerwę została odrzucona przez grupę rządzącą. Przewodniczącą komisji rewizyjnej została zupełnie nowa radna Renata Łakoma, która po raz pierwszy zasiada w Radzie Miejskiej. Na pięciu członków tylko jeden K. Taberski jest z opozycji. Pozostali to Paweł Nowak, Walerian Kardaszewski i Jan Pękala. Ostatni z członków komisji jest współwłaścicielem firmy Keno-Eko, która w ostatnim czasie wykonuje sporo inwestycji na rzecz gminy Zbąszyń. Rządzący przejęli też kontrolę nad dwoma najbardziej istotnymi komisjami. Komisja budżetu, rozwoju gminy i porządku publicznego - Jan Pękala, Kazimierz Taberski, Tadeusz Grychta, Marek Sołtysik, Renata Łakoma, Paweł Nowak i Edmund Przybyła. Komisja oświaty, zdrowia, sportu, kultury i pomocy społecznej - Małgorzata Nowak, Marek Sołtysik, Piotr Król, Edmund Przybyła, Piotr Kluj, Aneta Nawotnik i Mirosław Skubiszynski. Tylko w komisji rolnictwa opozycjoniści posiadają większość. Komisja rolnictwa, gospodarki i ochrony środowiska - Tadeusz Grychta, Małgorzata Mirek, Aneta Nawotnik, Mirosław Skubiszyński, Walerian Kardaszewski, Piotr Kluj i Piotr Król.
Ślubowanie nowego burmistrza odbędzie w środę 6 grudnia podczas II sesji Rady Miejskiej w Zbąszyniu.

Komentarz
Na najbliższej sesji dojdzie do ślubowania nowego burmistrza, który na kolejnej sesji prawdopodobnie zapozna radnych z kandydatami na sekretarza i zastępcę. Zmiany mogą też zajść na innych stanowiskach np. skarbnika czy architekta gminy, ale o tym później. W Zbąszyniu po ośmiu latach nastąpił wyraźny zwrot w prawo. Szkoda tylko, że radni wyłonieni z komitetu Wspólnoty Spółdzielczej o tym samym rodowodzie co Wspólnota Samorządowa, zostali odsunięci od władzy. Górę wzięły osobiste ambicje i urazy z okresu przedwyborczego, kiedy to prawa strona zbąszyńskiej sceny politycznej wystawiła dwóch kandydatów na burmistrza. Biorąc pod uwagę pierwszą sesję zanosi się na spory i kłótnie.

Samorządowa statystyka
Dziesięciu nowych radnych - K. Taberski, M. Nowak, P. Nowak. T. Grychta, A. Nawotnik, E. Przybyła, R. Łakoma, P. Król, M. Mirek i P. Kluj. Pięciu z poprzedniej rady J. Pękala, M. Sołtysik, S, Chlebowski, W. Kardaszewski i M. Skubiszyński.

Wykształcenie

  • wyższe - 4 radnych,
  • średnie - 8 radnych,
  • zawodowe - 3 radnych.

Wiek:

  • od 20 do 30 roku życia -2 radnych,
  • od 30 do 40 roku życia - 3 radnych,
  • od 40 do 50 roku życia - 3 radnych,
  • od 50 do 60 roku życia 7 radnych

W radzie zasiadają cztery panie, poprzednio była jedna.

 

Podziel się swoim zdaniem

danka@poznan.home.pl  Tel: 600 651 952

Roman Rzepa

Fot. R.Rzepa

powrót