ZBˇSZYŃ :: IV Liga Juniorów

Druga drużyna Wicher Zb±szyń wywalczyła wicemistrzostwo w IV Lidze Juniorów i awansowała do wyższej klasy rozgrywkowej.

 

W ostatni weekend stycznia (29-30.01) br. w Mikorzynie k./Konina, rozegrano IV Ligę Juniorów w ramach rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwo Wielkopolski Juniorów w szachach.

Do zawodów przyst±piło 16 drużyn z całego województwa, w tym druga drużyna (rezerwy) Wichra Zb±szyń. Zawody w wzorowy sposób zorganizował klub UKS Smecz Konin. Zb±szynianie wyst±pili w następuj±cym składzie: Stanicki Kamil, Opic Mikołaj, Skrzypczak Edyta, Skrzypczak Jakub, Chłopek Katarzyna oraz Lauba Monika.
Naszym głównym celem było wywalczenie awansu do III Wielkopolskiej Ligi Juniorów. Jednak żeby to osi±gn±ć należało znaleĽć się w pierwszej dwójce w końcowej klasyfikacji, a apetyt na awans miało co najmniej 8 drużyn. Dwudniowe zmagania przyniosły nam aż 7 wyczerpuj±cych pojedynków. Już na pocz±tek trafili¶my na jednego z faworytów, drużynę LKS Chrobry Gniezno. Mecz był bardzo zacięty ale mimo to udało nam się wygrać w stosunku 4,5: 1,5. W drugiej rundzie pewnie pokonali¶my ekipę S.Sz. Szachmistrz Kalisz 4:2. W trzecim pojedynku przyszło nam się zmierzyć z bardzo wymagaj±cym zespołem MMKS Wieniawa Leszno. Pocz±tkowo wydawało się, że z łatwo¶ci± rozprawimy się z przeciwnikiem jednak nieudana końcówka meczu sprawiła, że ostatecznie przegrali¶my 2:4.
Ta porażka zepchnęła nas na 7 miejsce w tabeli. Nastroje w naszej drużynie przed kolejnym pojedynkiem nie były najlepsze, na domiar złego nie mieli¶my najlepszego kojarzenia, gdyż trafili¶my na bardzo siln± drużynę KTSW Kalisz. To nasz odwieczny przeciwnik z którym nigdy nie grało nam się łatwo. Nie było czasu na regenerację, musieli¶my szybko się zmobilizować do tego prestiżowego pojedynku. Od samego pocz±tku mecz był bardzo zacięty. Po półtorej godziny wynik oscylował w okolicach remisu. Fantastyczny finisz, w szczególno¶ci naszych trzech pierwszych szachownic (Stanicki Kamil, Opic Mikołaj i Skrzypczak Edyta) sprawił, że mogli¶my triumfować. Wynik końcowy 5:1! To pogrom i to z takim rywalem!
Drugiego dnia zawodów nie było już na nas mocnych. Pewnie gromili¶my kolejnych rywali, 4,5:1,5 z Kostrzynem Wlkp., 5:1 z Smeczem Konin, 5:1 z ¦rod± Wlkp.. Ostatecznie uplasowali¶my się na na drugim miejscu. A więc zamierzony cel został osi±gnięty. Awansowali¶my do wyższej klasy rozgrywkowej! Musieli¶my uznać wyższo¶ć tylko drużynie MMKS Wieniawa Leszno. Leszczynianie wygrali zasłużenie, mimo że, nie mieli silnej 6-tki to potrafili ¶wietnie taktycznie rotować składem. Na trzecim miejscu turniej ukończył zespół LKS Chrobry Gniezno. Kolejne miejsca zajęły drużyny z Kalisza (KS. Szachmistrz, KTSW) oraz Poznania (UKS Na Pięterku, Lech Poznań).
Zb±szynianie zostali również wyróżnieni w klasyfikacjach na najbardziej warto¶ciowych zawodników turnieju. Statuetkę dla najlepszego starszego juniora (2 szachownica) odebrał Mikołaj Opic. Drugi w gronie starszych juniorów był (1 szachownica) Kamil Stanicki, trzecie miejsce w¶ród juniorów młodszych zajęła Edyta Skrzypczak.
Teraz czas na nasz± pierwsz± drużynę. Już za niespełna miesi±c (26-27 luty) w Ko¶cielcu k./Koła rozpoczn± się rozgrywki III Ligi Juniorów. Powołanie na ten turniej otrzymali: Stańkowski Aleksander, Gajewski Bartosz, Kromski Kamil, Bocian Bartosz, Pietrzak Martyna, Skrzypczak Edyta oraz Opic Natalia. Wierzymy, że naszym szachistom uda się awansować do II (Ogólnopolskiej) Ligi Juniorów. Przed rokiem z powodu braku ¶rodków finansowych nie przyst±pili¶my do tych prestiżowej rywalizacji. Warto przypomnieć, że zb±szynianie grali w II Lidze w latach 2006-2008, będ±c nawet o włos od awansu do rozgrywek pierwszoligowych.
Zb±szyńscy szachi¶ci nie maj± ani chwili na wytchnienie. Nasz tegoroczny kalendarz jest tak napięty, że nie ma chwili na odpoczynek. W ferie zimowe, 6 lutego wyjazd na mecz Ligi Niemieckiej (Landesklasse Sud), 8 lutego odbędzie się kolejny turniej Grand Prix Zb±szynia, dzień póĽniej mecz szachowy MKS Wicher Zb±szyń - KS 64 Zielona Góra. W lutym czekaj± nas także zmagania w Grand Prix Sulechowa i ¦wiebodzina a także Finały Drużynowych Mistrzostw Wielkopolski Szkół. Do rozgrywek finałowych awansowały aż cztery nasze drużyny (SP Zb±szyń, Gimnazjum Zb±szyń, ZS1 Zb±szyń i ZS2 Zb±szyń). Zawody na zlecenie SZS Wielkopolska odbęd± się w dniach 21-23 luty w Zb±szyniu. Można więc spodziewać się w tym czasie w naszym mie¶cie będzie blisko 800-set go¶ci (zawodnicy, trenerzy, osoby towarzysz±ce) z całej Wielkopolski. Marzec będzie stał pod znakiem Mistrzostw Polski. Najpierw Kasia Chłopek i Martyna Pietrzak będ± walczyły w Mistrzostwach Polski Juniorów Starszych w Murzasichle k./Zakopanego, następnie Gabrysia Rożek i Bartek Bocian powalcz± o miano najlepszego w kraju w Mielnie k./Koszalina. Na przełomie kwietnia/maja Edyta Skrzypczak będzie reprezentować Zb±szyń w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży (Mistrzostwa Polski do lat 14) w Suwałkach. W tym samym czasie do Zb±szynia przyjad± najlepsi szachi¶ci z województwa Lubuskiego. Zb±szynianie po raz 3 z rzędu otrzymali prawo organizacji tych Mistrzostw! Do Zb±szynia przyjedzie około 300 osób z Zielonej Góry, Żar, Gorzowa, ¦wiebodzina, Sulechowa, Cigacic, Krosna Odrz., Gubina, Słubic, Lubska, Żagania, Kożuchowa itd.

Tabela w pliku .doc

PS. Na sam koniec, w najbliższych dniach klub MKS Wicher Zb±szyń sfinalizuje umowę o współpracy z klubem S.C. Caissa Falkensee e.V. To kolejny niemiecki klub, po SV Chemie Guben, z którym nawi±żemy współpracę. Nasza wspólna oferta będzie skierowana przede wszystkim dla dzieci i młodzieży (wspólne obozy, zgrupowania, szkolenia, turnieje, m.in. na wyspie Wolin, gdzie klub z Falkensee ma swoj± bazę). Serdecznie podziękowania należ± się "germanistce" ze zb±szyńskiej podstawówki, Pani mgr. Bożenie Szuccie Płaszczewskiej, która pomagała w nawi±zaniu kontaktu.

O¦WIADCZENIE
Klub MKS Wicher Zb±szyń (sekcja szachowa) prosi lokalnych przedsiębiorców o wsparcie finansowe rozgrywek szachowych VII Edycji "Grand Prix Zb±szynia" w Szachach. Dotychczas patronat nad zawodami sprawowało Starostwo Powiatowe Nowy Tomy¶l, jednak tegoroczna dotacja (500 zł.) nie pozwoli nam na zamknięcie budżetu na ten sezon. Nasz klub, maj±cy 35 lecie tradycje, od 6 lat z powodzeniem organizuje turnieje GP maj±ce wymiar międzywojewódzki (startuj± dzieci i młodzież z województwa wielkopolskiego, lubuskiego i dolno¶l±skiego). ¦rednio w każdym turnieju startuje od 60 do 100 osób. To jedno z największych takich przedsięwzięć w zachodniej Polsce. Nasze turnieje maj± na celu propagowanie sportu umysłowego czyli szachów w¶ród wszystkich mieszkańców naszego powiatu i województwa, integrację ¶rodowiska szachowego oraz wyławianie największych talentów po¶ród najmłodszych. Na przestani ostatnich 6 lat z uczestników cyklu Grand Prix Zb±szynia udało się wychować aż 17 finalistów Mistrzostw Polski!!! To niezwykłe osi±gnięcie!
W zamian za sponsoring jeste¶my w stanie Państwu zapewnić nazwę firmy na łamach prasy i telewizji lokalnej oraz ogólnopolskiej, a także reklamę na zawodach ogólnopolskich (foldery, multimedia).
Mamy nadzieję, że z uwag± rozważ± Państwo nasz± propozycję. W razie potrzeby jeste¶my w stanie dostarczyć Państwu więcej szczegółowych informacji o naszym klubie. Liczymy na Państwa przychylno¶ć i zamiłowanie do Sportu

Z poważaniem
GoĽdziewicz Robert
Kierownik sekcji szachowej MKS Wicher Zb±szyń

 


Informacja: GoĽdziewicz Robert 

Zb±szyń 2011

Kontakt: GoĽdziewicz Robert 

powrót