ZBĄSZYŃ :: Edyta Skrzypczak wśród najlepszych zawodników w Polsce

W dniach od 19 do 28 marca w Wiśle odbyły się finały Mistrzostw Polski Juniorów młodszych (do lat 10 i 12) w Szachach.



 

Do rozgrywek przystąpiło 209 najlepszych zawodników z terenu całej Polski, wyłonionych w eliminacjach międzywojewódzkich.
W tej doborowej stawce znalazła się nasza reprezentantka - Edyta Skrzypczak,która rywalizowała w grupie dziewcząt do lat 12. Edyta została rozstawiona dopiero z 28 numerem startowym. Mimo to po cichu liczyliśmy że Edyta jest w stanie powalczyć o miejsce nawet w pierwszej dziesiątce. Turnieje mistrzowskie są specyficzne, przede wszystkim trzeba mieć silna psychikę, która pozwoli utrzymać wysoka formę przez wyczerpujące 9 dni rywalizacji. Nieodzownym elementem tej całej układanki jest też odrobina szczęścia, chociażby w kojarzeniach rund.
Dla Edyty ten los nie był łaskawy już od pierwszej rundy. Na początek nasza zawodniczka musiała zmierzyć się z Mariolą Woźniak z KKSz Kraków, jak się okazało z późniejszą Mistrzynią Polski. Edyta rozegrała bardzo dobrą partię, dopiero w końcówce popełniła błąd i uległa swojej rywalce po 4 godzinnej walce. W kolejnych 4 rundach Edyta nie dała się pokonać. Zanotowała trzy remisy i jedno zwycięstwo(remis z Agnieszką Bebel z Legnicy i zwycięstwo z Olą Wierzbowską z Ostródzianki Ostróda) Szczególnie cenny był remis w pojedynku z Kingą Kasperek z UKS SP 8 Chrzanów, trenowaną przez Jacka Bielczyka, byłego trenera kadry Polski. W 6 rundzie Edyta trafiła na kolejną zawodniczkę z Krakowa, Annę Marczuk, mistrzynię Polski w szachach aktywnych P-30 z ubiegłego roku. Edytka podjęła heroiczną 3,5 godzinną walkę ostatecznie przegrywając. W kolejnej rundzie przyszło łatwe zwycięstwo z Oliwią Skorupą z Grudziądza. W rundzie 8 i 9 nasza wychowanka trafiła na zeszłoroczne medalistki Mistrzostw Polski, finalistki Mistrzostw Europy, Marię Redmerską z Kwidzyna i Julię Murawko z Juveny Hańczy Suwałki. Mimo ambitnej postawy Edyta zanotowała dwie porażki. W ostatnich 2 pojedynkach udało się zremisować z Natalią Kopacką z Ostrowa Wlkp. i pokonać Julię Wójcik ze Skierniewic.
Ostatecznie Edyta ukończyła turniej w środku stawki z dorobkiem 5 pkt. Zajęła 16 miejsce w swoim roczniku. Mimo większych oczekiwań, wyniki należy uznać za przyzwoity. Edytę Skrzypczak stać na więcej i jesteśmy pewni że w niedalekiej przyszłości się o tym przekonamy. Szansa na rehabilitację przyjdzie juz pod koniec lipca na Mistrzostwach Polski w szachach aktywnych P-30 i błyskawicznych P-5, które odbędą się w Warszawie.
Poza rywalizacją sportową był też czas na rekreację i wypoczynek. W każdej wolnej chwili korzystaliśmy z atrakcji turystycznych Beskidów śląskich. Pokonaliśmy kilka szlaków górskich: na Jarzębatą, Równicę i Babią Górę. Mieliśmy okazję zobaczyć skocznie narciarksie w Wiśle (skocznia Malinka imienia Adama Małysza) oraz w Szczyrku gdzie corocznie odbywają się Mistrzostwa Polski. Odwiedziliśmy także "Leśny Park Niespodzianek" w Ustroniu, gdzie mogliśmy podziwiać z bliska wiele gatunków zwierząt i ptaków będacych pod ochroną. W Wiśle odwiedziliśmy słynny na cały kraj "Bar u Bociana" oraz galerię wszystkich najważniejszych trofeów Adama Małysza.
Z bliska mogliśmy podziwiać "kryształowe kule", medale olimpijskie, kombinezony, kaski oraz narty na których "nasz Orzeł" z Wisły zdobywał najwyższe laury na Mistrzostwach świata oraz Igrzyskach Olimpijskich. Spotkaliśmy się także z Apoloniuszem Tajnerem, byłym trenerem Adama Małysza, obecnym szefem Polskiego Związku Narciarskiego. Panu Tajnerowi, który wracał właśnie ze spotkania z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, wręczyliśmy foldery i płyty promocyjne Miasta Zbąszynia. Pan Tajner był mile zaskoczony i zapewnił że przy nadarzającej się okazji odwiedzi nasze miasto. W tym miejscu należą się serdeczne podziękowania Panu Danielowi Stasińskiemu z Biura Promocji Miasta za udostępnienie nam wielu ciekawych materiałów promocyjnych dzięki którym mogliśmy eksponować nasz region.
Podczas Mistrzostw udało nam się spotkać wiele znakomitych postaci ze "światka szachowego". Spotkaliśmy między innymi słynne małżeństwo Monikę i Bartka Soćko (Polonia Warszawa). Oboje w tym roku osiągnęli życiowe osiągnięcia. Pani Monika wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski i jako pierwsza w historii polskich kobiecych szachów zaraz po Reginie Gerleckiej wywalczyła brązowy medal w Mistrzostwach Europy i awans do Mistrzostw świata. Jej mąż, Pan Bartosz, wielokrotny Mistrz Polski wywalczył awans do do Mistrzostw świata. Niebagatelną sprawą było też spotkanie z Panem Bogdanem Zerkiem, trenerem szachowym klasy mistrzowskiej. Udało się zaprosić tego najlepszego w kraju trenera na obóz sportowy do Zbąszynia. W sierpniu nasi zawodnicy będą mieli niepowtarzalną okazję uczyć się tajników szachowych pod okiem wielkiego mistrza. Na początku maja, po Martynie i Edycie do walki o najcenniejsze laury w Mistrzostwach Polski Juniorów powalczy Kasia Chłopek.

Trzymajmy kciuki!

 


Informacja: Goździewicz Robert 

Zbąszyń 2010

Kontakt: Goździewicz Robert 

powrót