ZBˇSZYŃ :: Spływ papieski cieszył się ogromnym zainteresowaniem
FotografieFotografieFotografieFotografie

Niezapomniane wrażenia


W tym roku w spływie wzięła udział rekordowa liczba uczestników.
Fot. Danuta Rzepa

Ponad sto osób wzieło udział w trzydniowym spływie kajakowym rzek± Obr± im. Karola Wojtyły, który w sobotę rano wyruszył z Kopanicy i zakończył się w poniedziałkowe popołudnie w Trzcielu. Po raz pierwszy impreza zapocz±tkowana przez poprzedniego burmistrza Zb±szynia Rafała Suchorskiego cieszyła się tak dużym zainteresowaniem i miała tak uroczyst± oprawę.
W zb±szyńskich Łazienkach uczestników eskapady powitali burmistrz Zb±szynia Leszek Le¶ny i ks. proboszcz Zbigniew Piotrowski, który udzielił uczestnikom błogosławieństwa. Przy mo¶cie w Kopanicy natomiast na kajakarzy czekał już miejscowy proboszcz i sołtys Józef Piwecki. Po złożeniu życzen i błogosławieństwie rozpoczęło się pierwsze wodowanie kajaków, którymi pierwszego dnia uczestnicy dopłynęli aż do Zb±szynia. Po drodze zaliczyli dwa przystanki, gor±co witani przez gospodarzy.
W Grójcu Wielkim tradycyjnie już kajakarzy podjęła sołtys Jadwiga Hirt, częstuj±c pysznym ciastem, kaw± i jedyn± w swoim rodzaju herbat± cytrynowo-mietow± przyrz±dzan± z ziół rosn±cych nad Obr±.
Kolejny przystanek wyznaczono u państwa Rajewskich w Nowej Wsi, gdzie można było zje¶ć co¶ konkretnego, a w Parku Miejskim w Zb±szyniu na uczestników czekała już pyszna kolacja - pieczone prosie i kiełbaski, przygotowane przez Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, współorganizatora imprezy. Po całodziennych trudach podróży wszyscy chętnie wzięli udział w chrzcie nowych uczestników spływu, który dostarczył wiele ¶miechu. Do tańca tam i w innych miejscach postoju przygrywała na akordeonie Regina Gołek ze Zb±szynia.
W niedzielę po porannej mszy odprawionej w Parku spływ ruszył w kierunku Lutola, gdzie wieczorem odbyło się wspólne ogl±danie meczu Polska-Niemcy. W poniedziałkowy poranek uczestnicy wyruszyli ostatni etap, zakończony w o¶rodku Relaks nad jeziorem Konin, skad już autokarem wrócili do Zb±szynia. W tym roku, podobnie jak w poprzednich w spływie wzięła udział spora grupa zb±szyńskiej młodzieży, w tym pokaĽna reprezentacja ¦widnicy. Oprócz zb±szynian byli też mieszkańcy okolicznych miejscowo¶ci - Kargowej, Kopanicy, Wolsztyna, Siedlca, Zb±szynka i innych. W tym roku pokaĽn± grupę zabezpieczało duże grono ratowników WOPR. Organizatorem niezwykle udanej imprezy było Zb±szynskie Centrum Sportu i Rekreacji, a koordynatorem cało¶ci jego szef Tomasz Szczechowicz.

 

Podziel się swoim zdaniem

danka@poznan.home.pl  Tel: 600 651 952

Tekst i zdjęcia Danuta i Roman Rzepa

(Dzień Wolsztyński 2008)

powrót