ZBĄSZYŃ :: UDANY WYSTĘP ZBĄSZYŃSKICH SZACHISTÓW

UDANY WYSTĘP ZBĄSZYŃSKICH SZACHISTÓW PODCZAS MISTRZOSTW WIELKOPOLSKI JUNIORÓW- 3 MEDALE i 14 AWANSÓW DO PÓŁFINAŁÓW MISTRZOSTW POLSKI

W dniach 18-23 czerwca br. w Żerkowie k/Jarocina odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski Juniorów w szachach. Ta malowniczo położona miejscowość, po 2 latach przerwy, znowu mogła gościć najlepszych szachistów młodego pokolenia z całej Wielkopolski. Ogromny rozwój szachów w ostatnich latach sprawił, że w rozgrywkach udział wzięła rekordowa liczba 250 zawodników z całego regionu wyłonionych w wcześniejszych eliminacjach strefowych. Zbąszynianie wraz z zawodnikami z KTSW Kalisz stanowili najliczniejsze ekipy spośród wszystkich finalistów. Łącznie wystawiliśmy 23 reprezentantów z 26 uprawnionych do startu. W naszej drużynie pojawiło się kilka "nowych twarzy", aż siedmiu zawodników debiutowało na tak wysokiej rangi zawodach.
Nasi zawodnicy już pierwszego dnia turnieju dostarczyli nam sporo emocji. Świetny początek turnieju zanotowali: Edyta Skrzypczak, Natalia Opic, Olga Lauba, Kamil Stanicki oraz Gabrysia Rożek. Wszyscy wygrali swoje pierwsze dwa pojedynki. W drugiej rundzie nieoczekiwanych porażek doznały Martyna Pietrzak i Kasia Chłopek. Słabo rozpoczął również Kamil Kromski, który zgromadził zaledwie 0,5 punktu. W kolejne dniach przezywaliśmy prawdziwą "huśtawkę nastrojów". Natalia Opic i Bartek Bocian po rewelacyjnym początku, mieli poważny kryzys w połowie turnieju. Kamil Kromski, który fatalnie rozpoczął, od 3 rundy "odrodził się" i rozpoczał marsz w górę tabeli. Fantastycznie spisywały się nasze dziewczęta w grupie do lat 13. Edyta Skrzypczak od pierwszej rundy wyszła na prowadzenie i nie oddała go już do samego końca turnieju. Edyta z dorobkiem 7 pkt. (5 zwycięstw, 4 remisy) pewnie sięgnęła po złoty medal! Bardzo blisko podium znalazły się rywalizujące w tej grupie Monika Lauba i Gracja Szczygielska, które zostały sklasyfikowane na miejscach 4 i 5. Medale przegrały tylko gorszą punktacją pomocniczą. Warto odnotować, że Monika nie poniosła w tych Mistrzostwach żadnej porażki natomiast Gracja przegrała tylko raz. .
Przeogromną radość sprawiła nam, startująca w najmłodszej grupie do lat 9, Gabrysia Rożek. Jeszcze rok temu, podczas Mistrzostw Wlkp. w Licheniu, Gabrysia była na samym końcu stawki a w tegorocznej rywalizacji od samego początku toczyła pasjonujący bój o pierwsze miejsce. Złoty medal był na wyciągnięcie ręki. Gabi zgromadziła 7 punktów, tyle samo co Weronika Gilarek z Kościelca. Ostatecznie Gabrysia musiał zadowolić się srebrnym krążkiem. Tytuł Mistrzyni Wielkopolski przegrała czwartą punktacją pomocniczą … Pozostał mały niedosyt, bo gdyby nie pechowa przegrana z przedostatniej rundy to byłoby złoto. Mimo wszystko trzeba się cieszyć, szczególnie z tego jakiego postępu w ciagu roku dokonała nasza młodziutka zawodniczka. W tej grupie startowały także cztery pozostałe nasze reprezentantki. Julka Opic zajęła 5 miejsce, ósma była Olga Lauba (obie zakwalifikowały się do Półfinałów Mistrzostw Polski). Na wielki plus trzeba odnotować występ Kingi Waszkowiak i Julki Mirek, którym co prawda nie udało się awansować do dalszych rozgrywek ale pokazały, że drzemią w nich spore umiejętności. .
Srebrny medal wywalczyła również Martyna Pietrzak. Martyna mając już zapewniony awans do przyszłorocznych Mistrzostw Polski (przypomnijmy, że Martyna była 5 na MPJ w swoim roczniku), mogła potraktować ten turniej bardziej ulgowo. Mimo wszystko stanęła na wysokości zadania i uplasowała się na podium. Tuż za strefą medalową, na 4,5 miejscach zakończyły swoje zmagania Natalia Opic i Kasia Chłopek. Gdyby nie "zadyszka" w rundach 4-6 pewnie też wywalczyłyby medale. Na pochwałę zasłużyli również nasi chłopcy:Kamil Kromski, Bartek Gajewski, Kamil Stanicki, Jonasz Pietrzak którzy uplasowali się w czołówce i pewnie awansowali do dalszych rozgrywek. Szczególnie trzeba wyróżnić Bartka Gajewskiego, który mimo problemów zdrowotnych walczył do ostatniej rundy o medal. Nie można też zapomnieć o naszych najmłodszych chłopcach, Bartku Bocianie i Mikołaju Włodarku. Bartek zajął 11 miejsce i jako pierwszy rezerwowy zapewne również zagra na Półfinałach Mistrzostw Polski. Mikołaj zgromadził 4 pkt. co jak na debiutanta jest bardzo dobrym wynikiem. Doświadczenie zebrane podczas tych zawodów na pewno zaprocentuje w przyszłości. Zawiedli nasi chłopcy startujący w grupie do lat 11. Co prawda nie liczyliśmy tutaj na jakieś "cuda" ale tych chłopaków stać na wiele więcej. .
Podsumowując, zdobyliśmy łącznie 14 awansów do Półfinałów Mistrzostw Polski oraz 3 medale co dało nam trzecie miejsce (w gronie 30 drużyn) w klasyfikacji drużynowej. Tym samym potwierdziliśmy naszą przynależność do ścisłej czołówki w Wielkopolsce. .
Na koniec należy dodać, że nasza drużyna MKS Wicher Zbąszyń, podobnie jak w latach poprzednich , była zakwaterowana, w bardzo gościnnym gospodarstwie agroturystycznym Państwa Ireny i Ludwika Mazurków w Żernikach. Gospodarze zapewnili nam doskonałe warunki noclegowo - wypoczynkowe oraz pyszne posiłki. Opiekę szkoleniową w trakcie Mistrzostw sprawowali Goździewicz Robert oraz Śmierzchalski Dawid. Nieocenioną pomoc w opiece wychowawczej zawdzięczamy rodzicom: Magdzie Rożek i Wiesławowi Opic. .
Wiadomo już, że Mistrzostwa Międzywojewódzkie Juniorów odbędą się w terminie 18-24 września, również w Żerkowie. W okresie letnim zbąszyńscy szachiści mają w planach start w Mistrzostwach Polski Juniorów w szachach P-30, które odbędą się pod koniec lipca w Warszawie. W sierpniu ma odbyć się obóz szkoleniowy w Jaszkowej k/Kłodzka. W wakacje odbędzie się również turniej o Puchar Lata, zaliczany do V edycji Grand Prix Zbąszynia.