Obrazki prowincjonalne

O genetyce i matematyce nad Obrą


Naszła mnie refleksja: ilu to znakomitych ludzi wywodzi się z polskiej prowincji, ale ich wiedza, zdolności, nazwisko nie są zupełnie wykorzystywane w małych ojczyznach, z których się wywodzą. A przecież w promocji gminy każde dobre nazwisko jest jak skarb. Ze Zbąszyniem związanych jest kilku profesorów, ale w tym mieście (bo takie małe?) nie ma pomysłu jak ich "wykorzystać". Prof. Witkiewicz (WAT Warszawa) z własnej inicjatywy ufundował więc stypendium dla najlepszych chemików w ogólniaku, prof. Młynarczyk (UAM Poznań) walczy jak lew o zagospodarowanie jeziora Błędno. Teraz dołącza do nich prof. Mirosław Lachowicz (matematyk z UW) szykując w Dąbkach nad jeziorem konferencję naukową, jakiej zapewne w okolicy jeszcze nie było.
Otóż w dniach 18 - 20 października w ramach europejskiego projektu dotyczącego matematycznego modelowania nowotworów, odbędzie się spotkanie pt. "From Genetics to Mathematics". Przyjadą specjaliści z Niemiec, Szwecji, Grecji, Hiszpanii i oczywiście Polski.
- Celem konferencji jest pokazanie jak zagadnienia z genetyki mogą przekładać się na problemy matematyczne - tłumaczy mi pan Mirosław, pochodzący ze Zbąszynia. Widać obudził się w nim lokalny patriota. Mógł przecież zaprosić międzynarodowe towarzystwo naukowe do hotelu "Mariott" lub "Sobieski" w stolicy i nie zawracać sobie głowy niskim standardem bazy hotelowej nad Obrą. Wybrał jednak Dąbki. Ba, zaprosił miejscowy Teatr "S" do prezentacji swej sztuki, zaś z żeglarzy wycisnął zgodę na przewiezienie zagranicznych profesorów na Błędnie. - Myślę, iż rejs pokaże uczestnikom jak piękne jest jezioro - mówi. Problemem lokalnego samorządu, w Zbąszyniu i podobnych ośrodkach, jest "znalezienie pomysłu" na takiego profesora, aktora, sportowca, słowem - nazwisko, które może ponieść miasto w Polskę. Do takiego tematu należy być przygotowanym. Zbąszyń jednak, mimo goszczenia od lat na Zjazdach Zbąszynian wielu znakomitości, nie potrafił sprawy udźwignąć. I zjazdy zdechły, a znakomitości ulotniły się. Jak będzie teraz?

 


Podziel się swoim zdaniem

teren@gazetalubuska.pl   Tel: 068 324 88 54

EUGENIUSZ KURZAWA

(Gazeta Lubuska 2007)

powrót