Obrazki prowincjonalne

Niebywała promocja Zb±szynia


Poznań, jak wiadomo, chórami i muzyk± koncertow± stoi. Dlatego za zaszczyt mog± sobie poczytywać muzycy ze Zb±szynia udział w jednym z koncertów, od razu dodam - niepowtarzalnym. Otóż 95-lecie istnienia obchodził poznański męski chór "Arion". Patronat nad jubileuszem przyjęły najważniejsze osobisto¶ci Wielkopolski: marszałek, wojewoda i arcybiskup.
W najlepszej sali koncertowej regionu, auli uniwersyteckiej, wespół z jubilatem wyst±piła orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej ze Zb±szynia. Mimo, że przecież w grodzie Przemysława znakomitych zespołów nie brakuje. W programie była monumentalna "Bogurodzica", utwory Musorgskiego, Moniuszki, a w lżejszej czę¶ci Offenbacha, Kurpińskiego, Verdiego. Niektóre z nich aranżował dyrygent zb±szyńskiej orkiestry Kazimierz Kostyra. W utworze pt. "Z kozłem przez wie¶" wyst±pili dwaj wychowankowie PSM, Krzysztof Klorek i Adam Knobel, i zagrali na kozłach. Wypadli, jak i cała orkiestra, znakomicie.
Aula UAM była wypełniona wybredn± poznańsk± publiczno¶ci±, która - jak twierdz± niektórzy - wręcz wisiała na balkonach. Przyjechali też zb±szynianie, nawet poci±gami. Na zakończenie niemilkn±ce owacje na stoj±co. Jubilat "Arion", jak i muzycy znad Obry musieli bisować. Takiej promocji miasto jeszcze w Poznaniu nie miało. Wła¶ciwie za darmo. Dlaczego jednak Zb±szyń pojechał nad Wartę? - zapytacie państwo. Co ł±czy jubileusz "Arionu" i PSM? To proste - Andrzej Niedziałkowski! Dyrygent chóru, ale i od 17 lat dyrektor PSM, a od 36 lat nauczyciel! To dzięki niemu gród Zb±skich mógł tak l¶nić u poznaniaków. Dlaczego Niedziałkowski dot±d nie został honorowym obywatelem gminy wiedz± zapewne tylko w zb±szyńskim ratuszu...

 

Podziel się swoim zdaniem

teren@gazetalubuska.pl   Tel: 068 324 88 54

EUGENIUSZ KURZAWA

(Gazeta Lubuska 2007)

powrót