Deportacja Żydów polskich z Niemiec do Zbąszynia

Historia ogólna Zbąszynia
Pogrom Żydów     

 

Fotografie 1 2 3 4 dalej >>>      

"W 1938 r. Zbąszyń stał się symbolem generalnej próby przed Zagładą.
Honor społeczeństwa polskiego ratowali mieszkańcy Zbąszynia, intelektualiści wpłacający składki na cele pomocy dla wygnańców oraz wiele innych osób, które reagowały na nieszczęście bliźnich współczuciem i niesieniem pomocy, choćby doraźnej i skromnej".

(prof. Jerzy Tomaszewski)

 

          W ramach inicjatywy Rady Europy - "Nauczanie pamięci - edukacja na rzecz przeciwdziałania zbrodniom przeciwko ludzkości" ministrowie edukacji panstw Unii Europejskiej wprowadzili do szkół "Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości". Wybór daty był dokonywany z uwzględnieniem historii każdego z krajów.

          W Polsce, biorąc pod uwagę wydarzenia związane z historią II Wojny Światowej, wybrany został dzien 19 kwietnia - data wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, jako stała data obchodów
w szkołach w naszym kraju "Dnia Pamieci
o Holokauscie i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości". Data ta pozwoli na podkreślenie w czasie obchodów nie tylko pamięci o tragedii Holokaustu, ale również możliwosci przeciwstawiania się zbrodniom przeciwko ludzkości.

<<< powiększenie

strona główna

powrót