Zespół Wokalny Pauza

Zespół Wokalny "Pauza" z kadrą profesorską podczas Ogólnopolskich Warsztatów Chóralnych w Garbiczu
Zespół Wokalny "Pauza" z kadrą profesorską podczas Ogólnopolskich Warsztatów Chóralnych w Garbiczu

Chór "Pauza" zawiązała grupa osób, mających za sobą studenckie śpiewanie czy będących absolwentami szkoły muzycznej. Ukształtował się w 1994 roku pod kierunkiem Grażyny Heinke. Kiedy w 1997 roku dyrygentka wyjechała ze Zbąszynia, jej następczynią została Małgorzata Rybicka, a we wrześniu grupa zyskała obecny, kameralny kształt oraz miano zespołu wokalnego. W styczniu 2003 roku kierująca zespołem przeszła na urlop. W jej zastępstwie dyrygowania podjęła się Joanna Chłopkowska, która przekazała zespół w ręce Katarzyny Jopek we wrześniu 2006 roku.
"Pauza" jest zespołem mieszanym, liczącym obecnie 19 członków rekrutujących się niemal ze wszystkich środowisk i grup wiekowych naszej gminy. Śpiewa a capella najchętniej pieśni z gatunku muzyki sakralnej, ale także patriotyczne, ludowe i rozrywkowe z towarzyszeniem pianina. W swoim dorobku ma wiele koncertów, zarówno na terenie miasta, gminy, Regionu Kozła jak i całej Polski. Śpiewał między innymi w Urzędzie Miasta Poznania, auli Akademii Muzycznej w Poznaniu, Kościele na poznańskiej Grobli profesora Stefana Stuligrosza i Św. Mateusza - patronackim Izby Celnej w Poznaniu, Poznańskim Oddziale PTTK, Wielkopolskim Katolickim Stowarzyszeniu "Civitas Christiana", Katedrze w Gnieźnie, Uniwersytecie Zielonogórskim, Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, a także w Lesznie, Wronkach, Gostyniu, Nowym Tomyślu, Wolsztynie, Babimoście. W każdym z nich stara się przekazać słuchaczom swoje refleksje. Ci zaś, jeśli zechcą słuchać go sercem i wybaczyć mu niedoskonałość warsztatu, mogą odbyć niezapomnianą podróż w głąb własnej duszy.

Zespół otrzymał wyróżnienia m.in. na Dolnośląskim Festiwalu Chórów SILESIA CANTAT w Głogowie, Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki w Goraju oraz nagrodę główną na Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Lwówku Wlkp. Od pięciu lat zespół uczestniczy w Ogólnopolskich Warsztatach Chóralnych w Garbiczu, na których jego członkowie doskonalą swoje umiejętności u znakomitych profesorów - wykładowców Akademii Muzycznych w Poznaniu i Szczecinie, będących jednocześnie światowej sławy artystami scen teatrów muzycznych.


   Artykuły o zespole "Pauza"
Koncert w Domu Katolickim pt. Babie lato z "Pauzą"
 
 
 

Kontakt : joanna.pretka@gmail.com

Informację nadesłała Joanna Prętka

 

powrót